Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş’ın ‘ustalık eseri’ni rafa kaldırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının bu ay içinde açılacağını söyledi. Uysal, eski başkan Topbaş'ın 'ustalık eserim olacak' dediği Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi'ni ise rafa kaldıracağını söyledi.

Giriş
Güncellenme
Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş’ın ‘ustalık eseri’ni rafa kaldırdı

Kadir Topbaş’ın istifası sonrası göreve gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, gazetecilere ilk 40 gününü ve hayata geçireceği projeleri anlattı. Uysal, 40 gün içerisinde Büyükşehir’in fotoğrafını çektiğini ve yapacaklarını planladığını söyledi. Mevlüt Uysal, toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

AKM PROJESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün tanıtımı yapılan yeniAtatürk Kültür Merkezi (AKM) projesinin görüntüsünün ‘çok güzel’ olduğunu vurgulayan Uysal “yle ilgili Uysal “Orada görev alacak herkesin yeni AKM’ye bir prestij meselesi gözüyle bakacağını düşünüyorum. Büyükşehir olarak biz de İstanbul’un bir prestij projesine elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Dünyada ses getirebilecek bir proje” dedi.

Erdoğan’ın “İstanbul’a ihanet ettik” sözlerine ilişkin görüşü de sorulan Uysal, İstanbul zor bir mega şehir olduğunu, şehrin yenilenmesi veya kentsel dönüşüm sürecinde baştan ‘çok iyi bir’ prensip belirlenemediğini ifade etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜME 1 MİLYAR LİRA

“Benim İstanbul’da prensibim şu olacak” diyen Uysal, kentsel dönüşüme ilişkin şunları söyledi:

“Bundan sonraki süreçte eğer bir kentsel dönüşüm yapılacaksa, muhakkak yerinde yapılacak. Bu kentsel dönüşüm yerinde yapılırken nasıl yapılacağı konusuna gelirsek hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani yıkılıp aynı sayıda kat olacak şekilde bina yapılacak. Büyükşehir Belediyemizin 2018 bütçemizden kentsel dönüşüm için 1 milyar TL ayırdık. Biz yerinde dönüşüm yaparken vatandaştan yüzde 20 metrekaresi düşük olacak. Yani vatandaşa diyeceğiz ki, ‘Senin daireni yıkıp yapalım, ama 120 metrekareyse yüzde 100 metrekare olarak sana yapıp verelim’ diyeceğiz. O yüzde 20’nin ortalama İstanbul’da yüzde 60-70 maliyeti sağlayacağını düşünüyoruz. Yüzde 30-40 ise belediye olarak bizim desteğimiz olursa yerinde yıkıp yapabileceğiz. Bizim temel prensibimiz bu olacak.”

YATAY MİMARİ

Yatay mimarinin daha doğru olduğunu söyleyen Uysal, “İhanet etti tartışmasını yapmak yerine geçmişte yapılan birçok yanlışı önümüzdeki dönemde yapmayalım. Bizim büyükşehir olarak yaklaşımımız budur” ifadelerini kullandı.

Uysal, 2019 yerel seçimlerinde aday olup olmayacağıyla ilgili bir soruya “Buna kamuoyu karar verecek. Bu süreç içerisinde yaptıklarımıza bakacaksınız, İstanbul halkı, ‘Mevlüt Uysal aday olursa seçeriz’ diyorsa aday oluruz. Ama ‘seçmeyiz’ diyorlarsa da ısrar edecek halimiz yok” şeklinde yanıt verdi.

EN GEÇ 1 AY İÇİNDE AÇILACAK’

Üsküdar , Ümraniye, Çekmeköy metro çalışmalarının bir ay içerisinde tamamlanacağı da duyuran Uysal “Çekmeköy Metrosu, Türkiye ’de ilk defa yapılan sürücüsüz metro çalışmasıdır. Testleri uzun zamandır devam ediyor. Şu anda testler bitti ve sertifikası alınması gerekiyor. Yanılmıyorsam bu hafta içinde sertifikası alınacak. Dolayısıyla bu ay içerisinde açılacağını ve açılmaya hazır hale geleceğini söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız bu kadar sabrettiler en geç bir ay içerisinde açacağımızın sözünü veriyoruz” diye konuştu.

İSTİKLAL CADDESİ

Uysal, İstiklal Caddesi’nde yapımı devam eden alt ve üst yapı ile çevre düzenlemeleri çalışmalarının ne zaman biteceğiyle ilgili bir soru üzerine de şu bilgileri verdi: “Her nimetin bir külfeti her külfetin bir nimeti olur. İstiklal Caddesi’nde yapılan işin doğru olduğunu düşünüyorum. İstiklal Caddesi Cumhuriyet öncesi dönemlerden kalma tarihi bir yer. Birçok defa işlemler yapıldı. Bunların hepsi yüzeysel yapıldığı için hepsi perişanlık. Esaslı bir çalışma yapalım ve bir daha oraya girmeyelim denilmiş. Yılbaşına kadar bitmesi lazım. İstiklal Caddesi’nde çalışmaları daha iyi denetleyip daha erken bitmesini sağlayacağız.”

KADRO DEĞİŞİMİ

“Göreve başlamanızın ardından üst düzey yöneticilerden bazı değişiklikler olduğunu biliyoruz, devamını beklemeli miyiz?” sorusuna ise Uysal şu yanıtı verdi: “Şu arkadaşlarla çalışmam şu arkadaşlarla çalışırım demem için onları tanımam lazım. Onların da beni tanıması gerekiyor. Şuana kadar birkaç değişiklik yaptık. Bundan sonra yine değişiklikler olacak. Ancak, ‘hadi şimdi değişim başladı şunları da değiştirelim’ şeklinde olmayacak. Genel prensiplerle yola çıktık. İş tutuş tarzımızda bir sıkıntı yoksa devam ederiz, bir sıkıntı varsa değerlendiririz. Yani mevcut görevdeki arkadaşları değiştiriyoruz şeklinde bir anlayışımız yok.”

KADİR TOPBAŞ’IN ‘USTALIK ESERİ’ İPTAL

Eski başkan Kadir Topbaş’ın “Benim ustalık eserim olacak” dediği ‘Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi’nin hayata geçirilip geçirilmeyeceğine ilişkin soruya Uysal, “Başlamamış bir projeyi yapmak yeni gelenin görevi değildir diye düşünüyorum. Başlamış da yarıya gelmiş olsaydı evet o ustalığı devam ettirebilirdik. Şu anda baktığımız zaman ondan öncelikli yapmam gereken şeyler olduğunu düşünüyorum” şeklinde yanıt verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Antalya’da ölü bulunan evsiz adamın cebinden çıkan para kahretti

20 Şubat 2019 12:19, Çarşamba

Antalya’da bir süredir ormanlık alanda yaşayan Bayram Ünal (53) ölü bulundu. Ünal’ın cebinden 2 lira 10 kuruş çıktı. HAYVANLARINI GEZDİRİRKEN BULDU Konyaaltı ilçesi Akkuyu Mahallesi’nde, 20. Cadde üzerinde bulunan ormanlık alanda dün akşam hayvanlarını gezdiren bir kişi, çalılıkların içerisinde bir kişinin hareketsiz yattığını gördü. CESEDİN YANINDA YATAĞI VARDI Durumun 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirilmesi üzerine […]

Mega deprem için tarih verildi: Yarın 8 büyüklüğünde deprem olacak

20 Şubat 2019 12:18, Çarşamba

Dünya genelinde depremlerin birçoğu Pasifik Ateş Çemberi adı verilen bölgede meydana geliyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olan Türkiye de aktif deprem kuşağı içerisinde bulunuyor. Kendisini deprem tahmincisi olarak tanımlayan Frank Hoogerbeets, bir dizi deprem tahminini geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşmıştı. Hoogerbeets, şubat ayında gezegen hizalanması yaşanacağını ve bunun etkilerinin Dünya için korkunç olacağını söylemişti. […]

Bu söz bile insanı ürkütüyor

20 Şubat 2019 08:58, Çarşamba

Özhaseki, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan “İskele Sancak” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Belediyecilik ile ilgili yeterli tecrübeye sahip olduğunu belirten Özhaseki, şehircilik konusunda Ankara’nın eksiklerinin farkında olduğunu ve çalışmalarını da bu düzlemde yaptıklarını söyledi.   AK Parti ve MHP’nin sık sık gündeme getirdiği beka sorununa yönelik söylemlerin sorulması üzerine Özhaseki, seçim çalışmalarına başlarken […]

ABD’den kritik Türkiye ve Suriye açıklaması:
20 Şubat 2019 08:56, Çarşamba

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Suriye’den çekilme kararına sadık olduklarını ve bu süreç içinde güvenli bölge oluşturulması için Türkiye ile aktif şekilde görüştüklerini belirtti. Palladino, Bakanlıkta yapılan basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevaplayarak, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine ve Türkiye ile olan temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin Suriye’den çekilme kararına sadık olduğunu fakat bunun için […]

2030’lu yılların meslekleri henüz icat edilmedi
18 Şubat 2019 10:45, Pazartesi

Gelecek Enstitüsü tarafından oluşturulan uzman paneline göre geleceğin henüz icat edilmemiş mesleklerinin oranını tam olarak tahmin etmek de aslında mümkün değil. Kar amacı gütmeyen Gelecek Enstitüsü, yeni çıkan trendleri tanımlıyor ve bu trendlerin küresel toplum üzerindeki etkilerini inceliyor. Enstitü, günümüz gençlerinin 2030 yılında sahip olacakları mesleklerin ne gibi görevleri yerine getireceğini, ne işe yarayacağını araştırıyor. […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir