2030’lu yılların meslekleri henüz icat edilmedi

Günümüzün üniversite öğrencilerinin bundan 11 yıl sonra sahip olacağı mesleklerin yüzde 85'i, henüz icat edilmedi.

Giriş
Güncellenme
2030’lu yılların meslekleri henüz icat edilmedi

Gelecek Enstitüsü tarafından oluşturulan uzman paneline göre geleceğin henüz icat edilmemiş mesleklerinin oranını tam olarak tahmin etmek de aslında mümkün değil.

Kar amacı gütmeyen Gelecek Enstitüsü, yeni çıkan trendleri tanımlıyor ve bu trendlerin küresel toplum üzerindeki etkilerini inceliyor. Enstitü, günümüz gençlerinin 2030 yılında sahip olacakları mesleklerin ne gibi görevleri yerine getireceğini, ne işe yarayacağını araştırıyor.

Gelecek Enstitüsü’nden araştırmacı Rachel Maguire, önümüzdeki 50 yıl boyunca çalışmayı planlayanların kariyer elde edebilmeleri için çalışırken bir yandan da sürekli yenilikleri öğrenme peşinde olması gerektiğini kaydediyor.

Maguire’a göre 2030 yılında yapay zekalı asistanların gündelik işlerimizde bizlere yardımcı olduğu bir dünyada yaşıyor olacağız. Uzman, gelecekte bu tür asistanlarla yan yana çalışacağımızı, insan beyninin yetersiz kaldığı işleri bu asistanların üstleneceğini öngörüyor.

Maguire, ”Dijital becerilere sahip kişiler, bulundukları konumdan yükselmeye, çalıştıkları işleri daha iyi şekilde yapmaya daha yatkın olacak. Dijital teknolojilerden oluşan bir orkestranın şefliğini yapacaklar. İşler, makinaların işbirliğiyle yapılacak” diyor.

Amerikan Çalışma İstatistikleri Dairesi’ne göre günümüzde üniversite öğrencisi olanlar, 38 yaşına geldiklerinde ortalama 8 ila 10 farklı işte çalışmış olacak. İş değiştirirkense mesleki eğitim ya da ek sertifika almak için çalışmaya ara vermek zorunda kalmayacaklar. Arttırılmış gerçeklik başlıkları, gerçek zamanda iş yaparken ihtiyaçları olan verileri çalışanlara anında sunacak.

Maguire, ”Çalışanlar, yeni bir beceri elde etmek ya da yeni bir sertifika almak için çalışmaya ara vermek zorunda kalmayacak ve gelir elde etmelerini sağlayacak fırsatları kaçırmayacak. Yeni becerileri iş başında öğrenecekler,” diyor.

Şirketlerinse geleneksel anlamda insan kaynakları departmanlarına ihtiyacı kalmayacak. İş aramak da tarihe karışacak. İstediğiniz iş, kapınıza gelecek.

İş verenler online profiller ve sosyal medya gibi farklı veri kaynaklarından müstakbel elemanlarının becerileri ya da kişilikleri hakkında bilgi edinebilecek.

Maguire, yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla istihdamın bir tür ”çöpçatanlığa” şimdiden dönüşmeye başladığını, doğru elemanın doğru işle eşleştirilmesinin temel alındığını söylüyor.

Teoride bu tür online iş eşleştirme yöntemlerinin ayrımcılık ve önyargıları ortadan kaldırabileceğini söylemek mümkün. Ancak bunun bazı tehlikeleri de yok değil.

 

”Online eşleştirme programlarını tasarlayanların kasti ya da kasıtsız şekilde kendi önyargılarını da işin içine katmaması konusunda son derece dikkatli davranmalıyız,” şeklinde konuşan Maguire, bu tür sistemlerin kendilerini besleyen veriler sağlıklı olduğu sürece iyi işlev görebileceğinin altını çiziyor.

Maguire’a göre bir başka önemli konuysa kamuoyunun gelişen teknolojiler karşısında pasif değil, aktif olması ve katılımda bulunması. Uzman, teknolojinin bireylerin ”başına gelen” bir olay olmaması gerektiğini savunuyor.

Uzmanın bu konudaki görüşleri şöyle: ”Bu yeni teknolojilerden ne istiyoruz? İstediklerimizin gerçekleşmesi için gereken sosyal sistem ve politikaları gerçekleştirdiğimizden nasıl emin olmalıyız? Teknolojinin ileride sahip olacağımız meslekleri bize dayatacağı bir gelecek, beni korkutuyor. İnsanların yaşam kalitesini iyileştirmek için bu teknolojileri nasıl uygulamaya geçirmemiz gerektiğine odaklanmalıyız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hindistan ilk uzay harp tatbikatına başladı

26 Temmuz 2019 13:33, Cuma

Hindistan ordusu, 25 Temmuz’da IndSpaceEx isimli, ülkenin ilk uzay savaşı tatbikatına başladı. TM Dijital Haber Merkezi Hindistan’ın Üçlü Hizmet Entegre Savunma Personeli (IDS), dış mekan varlıklarını güvence altına almak ve ortak bir askeri uzay doktrini hazırlamak için iki günlük tatbikat organize ediyor. IDS, “IndSpaceEx, bir çatışmanın uzay boyutuna tırmanması durumunda ortaya çıkan temel zorlukları ve […]

Bir Zamanlar Çukurova’nın Fekeli’si Kerem Alışık’tan annesi Çolpan İlhan için yürek burkan sözler!

26 Temmuz 2019 13:31, Cuma

ATV’nin reyting rekortmeni dizisi Bir Zamanlar Çukurova’nın Fekeli’si Kerem Alışık, Instagram hesabından büyük bir acısını yeniden paylaştı. Çolpan İlhan, vefatının beşinci yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Annesi için dua eden Kerem Alışık, sosyal medyada duygusal bir mesaj da paylaştı. Efsane tiyatro sanatçısı Çolpan İlhan, vefatının beşinci yılında mezarı başında anıldı. Atv dizisi ‘Bir Zamanlar Çukurova’da oynayan Kerem Alışık, annesi […]

Naim Süleymanoğlu’nun doğduğu kente heykeli dikildi

26 Temmuz 2019 12:58, Cuma

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden olimpiyat ve dünya şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nun doğduğu Bulgaristan’ın Mestanlı şehrine heykeli dikildi. Süleymanoğlu’nun heykelinin açılışına Bulgaristan ve Türkiye Halter federasyonları başkanları, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın yanı sıra Türkiye ve Bulgaristan’dan çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Öte yandan, […]

Tatil dönüşü kaza anneyi evladından ayırdı!
26 Temmuz 2019 12:57, Cuma

Muğla’daki tatilin ardından Coşkun ailesi, Mersin’deki evlerine dönmek için otomobille yola çıktı. Feza Güven Coşkun (34) yönetimindeki 34 BGD 467 otomobil, saat 08.00 sıralarında Karaman- Konya karayolunun 35’inci kilometresine geldiğinde Ferdi Metin (32) yönetimindeki 42 GY 751 plakalı buğday yüklü TIR’a arkadan çarptı. Savrulan otomobil, mısır tarlasına uçtu. Kazada sürücü Feza Güven Coşkun, eşi Tuba ve çocukları […]

Beşiktaş, Bruno Martins Indi için Stoke City’e kiralama teklifinde bulundu! Anlaşma çok yakın
26 Temmuz 2019 12:55, Cuma

Stoper arayışını dört koldan sürdüren Beşiktaş, Stoke City formasını giyen Hollandalı yıldız Bruno Martins Indi için kiralama teklifi yaptı. Anlaşma çok yakın… Abdullah Avcı’nın ısrarla sol ayaklı stoper istemesi nedeniyle 4 koldan arayışlarını sürdüren Beşiktaş’ta Bruno Mantins Indi sesleri yükseliyor. SATIN ALMA OPSİYONLU Siyah-Beyazlılar, İngiltere Championships takımı Stoke City’de forma giyen Hollandalı yıldız için düğmeye […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir