2005 Sonrası Araçlara Dikkat! Hackerlar, Frenden Direksiyona Kadar Her Şeye Uzaktan Erişebilir

Giriş
Güncellenme
2005 Sonrası Araçlara Dikkat! Hackerlar, Frenden Direksiyona Kadar Her Şeye Uzaktan Erişebilir

Siber güvenlik uzmanlarına göre hackerlar, otomobillerimizin frenlerinden direksiyonlarına kadar her şeye uzaktan erişip müdahale edebilir. 2005 sonrası üretilen ve wi-fi bağlantısı bulunan tüm araçlar büyük tehlike altında.

Önde gelen siber güvenlik uzmanları, 2005 sonrası üretilen arabaların bilgisayar sistemine girilerek hacklenebileceğini söyledi. Modern otomobillerin onları bir silah gibi kullanmak isteyebilecek devletler tarafından ele geçirilebileceği iddia ediliyor.

DURUM CİDDİ

New York Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Justin Cappos’a göre, yetkilier farkında olmasa da bazı kazaların sebebi bu olabilir bile. The Times’a konuşan Cappos bu durumun önümüzdeki yıllarda acil bir ulusak güvenlik meselesi haline gelebileceğini söylüyor.

MİLYONLARCA SİVİL ÖLDÜRÜLEBİLİR

Justin Cappos, güçlü siber kabiliyete sahip bir ülke ile savaş olması durumunda araçların hacklenmesinden çok korktuğunu ifade ediyor. Bu durumda milyonlarca sivilin, arabalarına uzakta erişim sağlayarak öldürülebileceğinin altını çiziyor.

HER ŞEYİ YAPMALARI MÜMKÜN

Uzmanlar, hackerların araç bilgisayarına sızarak frenlere mesaj gönderebileceğini, hidrolik direksiyonu kapatabileceğini veya araçları kilitleyerek insanları içeride mahsur bırakabileceğini söylerken, şu an aklımıza gelmeyen çok şeyi yapabilmelerinin de mümkün olabileceğinden korkuluyor. Siber güvenlik uzmanları hükümetleri otomobiller için yazılım güncellemesi yapmaya çağırıyor.

SADECE İNGİLTERE’DE SAYI 9 MİLYON

Bugün itibariyle İngiltere yollarında wifi bağlantısı olan yaklaşık 9 milyon araç var. Bu özellik kullanıcıların GPS sistemini kullanma gibi bir dizi görevi kolaylıkla yerine getirmesini sağlarken aynı zamanda aracın elektronik ve otomatik işlevlerini sabotaja açık hale getiriyor.

KÜÇÜK BİLGİSAYARLAR HER ŞEYİ KONTROL EDİYOR

Otomobillerde ortalama 50 ile 100 arasında elektronik kontrol ünitesi yani küçük bilgisayarlar bulunurken, bunlar otomobilin kilit sisteminden hidrolik direksiyonuna ve hatta frenlerine kadar bir çok fonksiyonunu kontrol ediyor.

1.4 MİLYON ARAÇ GERİ ÇAĞRILMIŞTI

2015 yılında Jeep Cherokee firması, ABD’li araştırmacıların arabalarının sistemlerinin internet üzerinden, uzaktan gasp edilebildiğini gösterdikten sonra 1.4 milyon aracı geri çağırmak zorunda kalmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Antalya’da ölü bulunan evsiz adamın cebinden çıkan para kahretti

20 Şubat 2019 12:19, Çarşamba

Antalya’da bir süredir ormanlık alanda yaşayan Bayram Ünal (53) ölü bulundu. Ünal’ın cebinden 2 lira 10 kuruş çıktı. HAYVANLARINI GEZDİRİRKEN BULDU Konyaaltı ilçesi Akkuyu Mahallesi’nde, 20. Cadde üzerinde bulunan ormanlık alanda dün akşam hayvanlarını gezdiren bir kişi, çalılıkların içerisinde bir kişinin hareketsiz yattığını gördü. CESEDİN YANINDA YATAĞI VARDI Durumun 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirilmesi üzerine […]

Mega deprem için tarih verildi: Yarın 8 büyüklüğünde deprem olacak

20 Şubat 2019 12:18, Çarşamba

Dünya genelinde depremlerin birçoğu Pasifik Ateş Çemberi adı verilen bölgede meydana geliyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olan Türkiye de aktif deprem kuşağı içerisinde bulunuyor. Kendisini deprem tahmincisi olarak tanımlayan Frank Hoogerbeets, bir dizi deprem tahminini geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşmıştı. Hoogerbeets, şubat ayında gezegen hizalanması yaşanacağını ve bunun etkilerinin Dünya için korkunç olacağını söylemişti. […]

Annenin paylaşımı 13 milyon kez görüntülendi

20 Şubat 2019 09:00, Çarşamba

South China Morning Post” gazetesinin haberine göre, Çin’in Cıciang eyaletine bağlı Hangcou kentinde bir kız öğrenci, Bahar Bayramı’nda ebeveynlerinden habersiz ev ödevlerini yazması için 800 yuana (yaklaşık 625 TL) robot satın aldı.   İnsan yazısını taklit ederek, hatasızca yazabilen robot, kız öğrencinin öğretmenlerinin bir haftalık Bahar Bayramı için verdiği ödevleri çok kısa sürede yazarak bitirdi. […]

Bu söz bile insanı ürkütüyor
20 Şubat 2019 08:58, Çarşamba

Özhaseki, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan “İskele Sancak” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Belediyecilik ile ilgili yeterli tecrübeye sahip olduğunu belirten Özhaseki, şehircilik konusunda Ankara’nın eksiklerinin farkında olduğunu ve çalışmalarını da bu düzlemde yaptıklarını söyledi.   AK Parti ve MHP’nin sık sık gündeme getirdiği beka sorununa yönelik söylemlerin sorulması üzerine Özhaseki, seçim çalışmalarına başlarken […]

ABD’den kritik Türkiye ve Suriye açıklaması:
20 Şubat 2019 08:56, Çarşamba

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Suriye’den çekilme kararına sadık olduklarını ve bu süreç içinde güvenli bölge oluşturulması için Türkiye ile aktif şekilde görüştüklerini belirtti. Palladino, Bakanlıkta yapılan basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevaplayarak, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine ve Türkiye ile olan temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin Suriye’den çekilme kararına sadık olduğunu fakat bunun için […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir